קטגוריה
 
 
 
 
 

סוגי בדים לתפירה

 
אם תפירה נשמעת לכם כמו פעולה מסובכת למדי, חכו שתשמעו כמה בדים שונים יכולים לשמש אתכם במהלכה. כל בד מתאים לסגנון תפירה אחר, כאשר מלבד צבעים ססגוניים לתפירות שונות ומגוונות, יש גם בדים עדינים, גמישים וחזקים ברמות שונות. הנה לפניכם מדריך שיסביר לכם אלו סוגי בדים אתם חייבים להכיר.
 
 

איך נבחר את סוג הבד?

 
  • לפני שנרחיב על כל מיני בדים מפורסמים שאתם צריכים להכיר, חשוב להבין כיצד לבחור את הבד. אין ספק שיש שיקולי תקציב בבחירה כאשר יש בדים יקרים ויש כאלו שזולים יותר, אך בכל זאת יד להבין את התכונות ואת החלופות של כל בחירה.

  • מומלץ לחפש את הבדים השונים בכמה חנויות בדים שונות עד אשר תמצאו את הבד המושלם. את הבד המושלם תבחרו לפי תחושה אך גם לפי משמע התכונות שלו ובחינת ההתאמה לסוג הבגד.

 

בד אורגנזה

 
בד האורגנזה הוא בד שעשוי במקור ממשי, מה שמסביר מדוע הוא רך ואיכותי כל כך. עם זאת, כמו חומרים רבים אחרים בעולם שמשומשים רבות בתעשייה בכל תחום, גם בד זה מיוצר היום בגרסה סינטטית מה שהופך אותו גם לעמיד וחזק יותר וגם לזול יותר, וזו הנקודה המשמעותית. הבד משמש למגוון רחב של תפירות שונות כאשר המטרה היא אסתטית לרוב ולא לשם תפירה של בגד שלם, כאשר אפשר לתפור אותו גם על וילונות, אריזות מתנות וכן הלאה, וזאת בשל העובי המשתנה שלו.
 
סוגי בדים לתפירה
 
 
 

בד ג'רסי

 
 
בד גרסי הוא בד עבה יחסית לאחרים. הוא יכול להיתפר באריגה גסה בלבד כאשר לרוב הוא גם מהווה את שמן הכולל של בגדים שנתפרים בו, כמו למשל אריכים או סריגים. מדובר על בד בעובי שיכו להגיע אפילו לחצי סנטימטר שלם, כאשר הסוודרים שלכם והאריגים שאתם לובשים בעונות מעבר לרוב יהיו עשויים ממנו. זהו בד עדין למרות העובי המכובד שלו, כאשר למרות התכונות שצוינו עד כה הוא עדיין קל מאוד. בד זה נוח לעבודה בגלל העובי שלו, גם למתחילים.
 
 

האם יש בד חסין אש?

 
בד חסין אש יכול להישמע לכם דבר עתידני שלא קיים, הרי איך יכול להיות שהבד לא יישרף? האמת היא שיש בדים כאלו שלא נשרפים בקלות כי הם עשויים מחומרים חסיני אש שעוברים עיבוד מיוחד. הסיבים של בדים אלו דקים מאוד וכך ניתן לתפור בעזרתם ולא לארוג אותם. הם מיועדים בעיקר לתחפושות שיכולות להתלקח, בגלל סכנת הלכידות בתוכן, אך משולבים בעוד בגדים רבים אחרים נוספים. בדים אלו נפוצים אך מעט יקרים יותר מבדים אחרים אך עדיין המחיר שלהם נוח יחסית.
 
 

בד בטיסט

 
בד בטיסט הוא בד שמיוצר מכותנה ומפשתן, מה שמסביר מדוע המחיר שלו גבוה יותר מבדים אחרים. זהו בד שקוף למחצה כאשר הוא משמש בעיקר לתפירות עדינות במיוחד כגון פיג'מות וכותנות לילד, ממחטות, חולצות עדינות וכולה. הוא מתאים בעיקר לתפירת בגדי קיץ בגלל אותה רעות מדוברת, כי הוא פשוט אוורירי, דק וכיף ללבוש אותו. בד אורגנזה, לידע כללי, הוא למעשה בד בטיסט שעבר עיבוד נוסף באמצעות חומצה מיוחדת ששינתה את תכונותיו.
 
 

בד ויניל

 
בד ויניל הוא בד ייחודי כאשר צד אחד שלו מורכב מחומרים פלסטיים והצד השני הוא בד אמיתי. בד זה עמיד מאוד בפני מים בגלל אותן תכונות שהוזכרו לעיל, ולכן הוא גם איכותי ועמיד ביותר, כולל לתנאי לחות קשים. הבד משמש בעיקר לייצור תיקים, ייצור מגפיים ובגדים דמויי עור, כאשר מדובר בחיקוי די מוצלח אם כי אניני התחושה יבחינו בו מהר מאוד ויבינו שזהו לא עור אמיתי. בד ויניל משמש גם לחיפויים וציפויים לבריכות כאשר הוא מוצמד אל תבנית הבריכה לפני מילוי המים.